Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Jak ošetřovat vodu

Abyste si mohli vychutnávat požitek z koupání v bazénu, je potřeba se o vodu v něm starat. A aby to pro vás byla radost a ne starost, máme pro vás pár rad.
Pravidelné ošetřování vody v bazénu je z hygienických i ekonomických důvodů naprosto nezbytné. Ošetřování chemickými prostředky patří k těm nejúčinnějším formám, proto jsme pro vás vybrali osvědčené, velmi účinné přípravky s biocidní registrací, kterým sami plně důvěřujeme a testery pro jejich správné dávkování.
Nenaleznete-li v následujících tipech řešení vašeho problému, napište nebo zavolejte nám. Rádi vám poradíme a podělíme se s vámi o své bohaté zkušenosti.
 
Měření vody:
Základem kvalitní péče o vodu pro zdravé koupání je pravidelné měření minimálně hodnot pH a obsahu chloru. Nejjednodušší formou jsou papírkové či proužkové testry jak pro úpravy vody kyslíkovými (někdy také nazývané bezchlorové nebo OXI) přípravky, tak pro chlorové produkty. Přesnějších výsledků dostatečných pro domácí podmínky dosáhnete pomocí tabletových či komorových testerů a kapičkových testrů (pozor – kapičky – reagencie mají po prvním otevření omezenou životnost). U veřejných bazénů je pak nezbytné měření pomocí fotometrů.
 
Napouštění bazénu:
Bazén a všechny jeho součásti je nutné každopádně důkladně vyčistit od všech nečistot a usazenin, nejlépe pomocí vhodných čistících prostředků (Mastersil Čistič na bazény S, A a Niro). Důkladně vyčictíme a propláchneme filtraci a veškeré přívody a hadice. Ideální je především u pískových filtrací použít roztok Algicidních přípravků nebo Sava, proprat písek (+ doplnit či vyměnit nový) či papírovou kartuši.
Vodu ošetřete ihned při napouštění prostředkem Mastersil Chlor Start (lze použít také Chlor Šok) při současně spuštěné filtraci. Následně změřte kyselost vody testrem a upravte její hodnoty pomocí prostředků pH+ či pH- na doporučené rozmezí pH 7,2 – 7,6. Změřte hodnoty volného chlóru – doporučená hodnota je 0,3-0,5mg/l. Nízké hodnoty lze zvýšit pomocí Mastersil Chlor Šok, v případě vyšších hodnot je ideální při zapnuté filtraci počkat na jeho samovolné vyprchání. Při použití tvrdé (např. studniční) vody je vhodné doplnit také Blokátor tvrdosti a pro snížení spotřeby chlorových přípravků Chlor Stabil.
 
Pravidelná údržba vody:
Běžnou a nejjednodušší variantou péče o vodu v bazénu jsou chlorové tablety Mastersil Chlor-Tablet (200gr nebo 20gr), nebo multifunkční Mastersil Multiplex Tablet. Jsou to  vysoce účinné dezinfekční, pomalurozpustné tablety, které ochrání vodu dle počasí a zatížení po několik dnů (1 tableta 200gr vystačí na cca 5-7 dnů pro 25 m3). Multiplexové tablety vodu nejen dezinfikují jako Chlor tablet, ale obsahují také vločkovač pro vysrážení nečistot a algicidní látky pro likvidaci řas. Současně s dezinfekcí je potřeba pravidelně měřit hodnoty pH vody a upravovat je pomocí prostředků pH+ nebo pH- na hodnoty 7,2 až 7,6. Zvláště pak za horkých dnů kontrolujte testrem hodnoty chloru (doporučené rozmezí 0,3-0,5mg/L) a doplňujte jej pomocí Chlor Šoku a pro jeho stabilizaci a prodloužení účinnosti používejte Chlor Stabil. Pro dosažení průzračně čisté vody vám doporučujeme Vločkovač ( osvědčený prostředek v pevném skupenství, pozor na předávkování) nebo modernější tekuté vločkovače – například Mastersil Křišťál. Tyto přípravky vysráží drobné nečistoty i zákal do větších shluků, které pak ze odstranit filtrací. Nezapomeňte také na pravidelné dávkování prostředku proti řasám – Algicid.
 
Ošetření vody v bazénu při delším neužívání:
Pokud bazén delší čas nepoužíváte, například při dovolené, upravte hodnoty pH na ideální hodnotu mezi 7,2-7,6 pomocí přípravků pH+ nebo pH- a dejte do plovákového dávkovače trojnásobné množství chlorových tablet. Také je vhodné použít Zazimovač, který ochrání vodu před řasami. Bazén zakryjte plachtou a nastavte pravidelné spouštění  filtračního zařízení alespoň 1x denně. Před dalším používání bazénu pak znovu zkontrolujte a upravte hodnotu pH a obsahu volného chloru.
 
 
Časté problémy :

Zakalená voda
V důsledku používání tvrdé vody (např. studniční) může vlivem vysokého obsahu minerálů ve vodě dojít k jejich vysrážení a tyto sraženiny pak způsobují ve vodě zákal. Podle druhu minerálů se objeví buď hnědý zákal - vysoký obsah železa a manganu, nebo bílý zákal – vysoký obsah vápníku a hořčíku. Pro odstranění upravte hodnotu pH na požadované rozmezí (přípravky pH+ nebo pH-), dávkujte Mastersil Blokátor tvrdosti a následně přidejte Vločkovač. Pro vyvločkování těch nejjemnějších částic použijte tekutý vločkovač Křišťál. Poté vodu filtrujte do projasnění. Mléčnéný zákal, který nelze odfiltrovat může být způsoben také předávkováním vločkovače. V takovém případě je nutné dodat čistou vodu, v extrémním případě vsypat nečistoty (např. prach) pro navázání a vysrážení vločkovače a jeho odfiltrování.
 
Organicky znečištěná, zapáchající voda
Po koupání většího počtu lidí nebo při jiném organickém znečištění je nutno v zájmu zdravého koupání jednorázově dezinfikovat vodu v bazénu pomocí Chlor-Šoku. Tento přípravek rychle doplní hladinu chloru na hranici bezpečného koupání (0,3-0,5mg/l) a tím udržuje vodu zdravotně nezávadnou, bez nepříjemých zápachů. Přípravek je vhodné kombinovat se stabilizátorem chloru Chlor-Stabil.
 
Voda je silně cítit chlorem
Zkontrolujte a upravte hodnotu pH, nechte zapnutou filtraci a aplikujte přípravek Chlor-Stabil.
 
Po koupání v bazénu pálí oči nebo pokožka?
To je způsobeno špatnou hodnotou pH. Zkontrolujte hodnotu pH a přípravky Mastersil pH+ nebo Mastersil pH- ji upravte na požadovanou hodnotu 7,2-7,6.
 
 
Základem čisté vody v bazénu je dostatečně výkonná písková filtrace a neustálá kontrola hodnot obsahu chloru (nebo kyslíku) a pH pomocí testeru a stálé dávkování prostředků proti řasám – Algicidů.


KATEGORIE

Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody
Akční nabídka
Nejprodávanější

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

 


JavaScript musí být povolen